Spośród łasicowatych (Mustelidae) kłopotliwe dla obiektów budowlanych są głównie kuny (Martes) oraz w mniejszym stopniu borsuki (Meles).
Kuny domowe (Martes foina) występują na terenie całego kraju. Ich naturalnym środowiskiem są lasy, jednak przystosowały się do życia także w zabudowaniach ludzkich. Środowisko takie jest atrakcyjne z uwagi na wielość kryjówek, dostępność pożywienia (np. w śmietnikach) oraz (zazwyczaj) brak naturalnych wrogów. Te drapieżniki z rodziny łasicowatych szczególnie upodobały sobie poddasza. Niszczą termoizolację dachu poprzez drążenie korytarzy w wełnie mineralnej oraz częściowo wyrzucając ją poza dach. Swoim działaniem doprowadzają do powstanie mostków termicznych, czyli miejsc przez które ucieka znacznie więcej ciepła niż powinno. Czasem także uszkadzają membrany dachowe i folie paroizolacyjne, co obniża ochronę budynku przed opadami atmosferycznymi oraz wilgocią zawartą w powietrzu wewnętrznym.
Zasiedlenie dachu przez kunę nie oznacza z automatu zniszczenia ocieplenia w całym dachu. Zwykle jest to kilka korytarzy i miejsc w których śpi, przechowuje jedzenie i załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Jednak wraz z upływem czasu należy spodziewać się rosnących zniszczeń. Określenie ich faktycznych rozmiarów (np. dla ubezpieczalni) oraz miejsc w których koniecznie jest uzupełnienie ocieplenia nie jest łatwe. Korytarze wydrążone przez kunę można wykryć poprzez badanie kamerą termowizyjną. Uzupełniając to o informacje od użytkowników gdzie słyszeli kunę oraz gdzie były strzępki wyrzuconej wełny mineralnej, można oszacować skalę zniszczeń bez demontażu dachówek.
Borsuki europejskie (Meles meles) również występują na terenie całego kraju, jednak nie zbliżają się tak blisko i często do zabudowań ludzkich jak kuny. Ich niekorzystny wpływ na obiekty budowlane związany jest z budową norowisk. Mogą być one kopane pod budynkami oraz w takich obiektach liniowych jak nasypy kolejowe czy ziemne konstrukcje hydrotechniczne. To czy borsuki wykopią norowiska pod budynkiem lub w obiekcie ziemym zależy od wielu czynników. Istotne są między innymi takie czynniki jak skład gleby, nachylenie powierzchni gruntu, obecność roślinności, głębokość posadowienia, pora roku, presja ze strony ludzi czy dostępnośc pożywienia.