grzyby

Grzyby (Fungi) istotne z perspektywy budowlanej, to te które powodują destrukcję obiektów budowlanych. Są to nie tylko grzyby domowe i grzyby pleśniowe, ale także porosty (jako organizmy symbiotyczne złożone z grzybów i glonów lub sinic). Grzyby mogą powodować spadek wytrzymałości elementów konstrukcyjnych, zmiany estetyczne jak przebarwienia czy też stwarzać warunki szkodliwe dla zdrowia.

Grzyb na ścianie (i innych przegrodach) pojawia się ponieważ wystąpiły sprzyjające warunki dla jego rozwoju. Główną przyczyną jest nadmierne zawilgocenie przegrody. Do najgroźniejszych należy grzyb domowy właściwy (Serpula lacrymans), który powoduje szybki rozkład drewna.

Samo stosowanie chemicznych środków grzybobójczych na niewiele się zda jeśli nie zostanie usunięta przyczyna wilgoci. W jej określeniu może pomóc opinia mykologiczno-budowlana. Może to być np. awaria instalacji sanitarnej, dziurawy dach, nieszczelna rynna lub rura spustowa, ubytki w termoizolacji czy też brak właściwej wentylacji pomieszczenia. Najpierw należy ustalić przyczynę wilgoci, usunąć ją, i dopiero wtedy zabrać się za odgrzybianie.